title-ecclesia

Історія 25-літньої давнини – повернення католицької святині у Коростишеві.

__

Запрошуємо на Свято з нагоди 25-річчя повернення костьолу у Коростишеві 29 червня (середа) 2016 – 10.00 (вул.. Дарбіняна, 7)

Ювілей 25-річчя повернення храму у Коростишеві буде об’єднаний з ювілеєм 25-річчя священицьких свячень о. Андрія Бачинського, о. Юзефа Жовновського та о. Цезарія Червінського. Невелике містечко Коростишів на Житомирщині відоме серед українських поляків-католиків своїм величним храмом, історія якого нараховує більш ніж 200 років, а Римсько-Католицька парафія Різдва Пресвятої Богородиці – понад 400.

Костьол збудований коштом родини Олізарів у 1779-1796 роках. За радянської влади у конфіскованому приміщенні святині у 1938-1989 роках розміщувався кінотеатр. Сьогоднішній костьол Різдва Пресвятої Богородиці є окрасою Коростишева, католицькою спільнотою опікуються отці салезіяни (з 2000 року в Коростишеві діє монастир (чернечий дім) Ордену Святого Франциска Сальського, Києво-Житомирської Дієцезії, Римсько-Католицької Церкви). Вони ж виступили ініціаторами створення благодійної організації «Молодіжний Центр Дон Боско», яка діє в Коростишеві з 2007 року. Головною метою організації є здійснення благодійної діяльності  в інтересах дітей і молоді, пропаганда ідей гуманізму і милосердя.

 

Загалом католицька спільнота Коростишева сьогодні має всі умови для повноцінного служіння Богу і людям. Але не завжди було так. Хочу розповісти про історію 25-літньої давнини, людей, причетних до повернення костьолу. У кінці 80-х років у Коростишеві постає відроджена Римсько-Католицька парафія, яка розпочинає безкомпромісну боротьбу за повернення святині.

Починаючи з 1987 року коростишівські католики,  жителі сіл Коростишівського району Стрижівка, Смолівка, Голубіївка, Мамрин, Осиковий Копець звертаються до виконкому Коростишівської районної ради народних депутатів, уповноваженого Ради у справах релігій в Житомирській області з проханням повернути віруючим  костьол і зареєструвати католицьку громаду. Протягом двох років заявникам повідомляють, що у костьолі знаходиться кінотеатр, перемістити його в іншу будівлю неможливо через відсутність відповідного приміщення і зачиняти його немає необхідності. Віруючим радять задовольняти релігійні потреби у діючому костьолі св. Софії  м. Житомира, що за 28 км. від Коростишева.

Згодом, ці питання виходять на всесоюзний рівень – у травні 1988 року віруючі м. Коростишева і сіл Коростишівського району звертаються до Генерального Секретаря ЦК КПРС М. С. Горбачова з проханням зареєструвати релігійну громаду, повернути костьол, надати можливість законно задовольняти релігійні потреби. Лист підписали 246 чоловік. У своєму листі віруючі також повідомили М. С. Горбачова, що вони вже зверталися до голів Ради у справах релігій при Раді міністрів УРСР і СРСР з аналогічним проханням, але відповідей не отримали. Віруючі пообіцяли, що у випадку повернення костьолу, вони власним коштом відремонтують святиню, збережуть пам’ятник архітектури.

Справа зрушила з місця у 1989 році –  рішенням Ради у справах релігій при Раді Міністрів СРСР від 30 червня 1989 року релігійна громада католиків Коростишева була зареєстрована в установленому порядку. Зразу ж після реєстрації віруючим було передано «малий зал» кінотеатру для молитовних цілей.  Віруючі продовжували добиватися повернення всього костьолу, звертаючись до органів влади всіх рівнів,  відомої журналістки часів горбачовської перебудови, згодом народного депутата СРСР Алли Ярошинської.  Нарешті, 1 липня 1991 року, зусилля віруючих увінчалися успіхом - культова споруда була повністю передана католицькій спільноті міста.

У 1992 році, відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (прийнятий Верховною Радою України 23 квітня 1991 року), був зареєстрований статут Римо-Католицької парафії (релігійної громади) м. Коростишева, який діє по сьогоднішній день.

Сьогодні, в нових історичних реаліях релігійної свободи, якось відходять на другий план ті події, які нинішньому читачеві можуть видаватися не вартими уваги. Але в ті часи за підпис листа з вимогою повернути культову споруду підписантів залякували звільненням з роботи, викликали у сільські ради, погрожували чинити перешкоди у  господарській діяльності.

Автор планував зустрітися з кимось із тих 247 католиків, які підписали листа М.С. Горбачову, але, на жаль, вже нікого не залишилось – багатьох немає, а хтось виїхав з Житомирщини… Плин життя не зупинити. Назвати всіх поіменно мабуть немає потреби, адже їх імена знає Всевишній, але все ж - це родини Гнідовських, Чудовських, Поплавських, Змисловських. Відповідь на своє звернення віруючі просили надіслати на адресу: м. Коростишів, вул. Черняховського, 31, Ліневич Поліні Антонівні. Тож добра пам’ять і шана вірним синам і дочкам Католицької Церкви за їх сміливість у боротьбі за повернення святині!

2014 р., Житомир, Олександр Пивоварський

 
Історія дієцезії
Єпископи
Прокатедра Київ
Катедра Житомир
Дієцезіальні комісії
Навчальні заклади
Релігійна діяльність
Деканати та парафії
Ордени і Згромадження
Чин дів
Рухи та спільноти
Санктуарії
 
 
Copyright © 2008-2018. Київсько-Житомирська дієцезія. Power by: ArtGattino